Hääled on kokku löödud. Inimesed ja suur raha on rääkinud.
Rohelised on tulnud tagasi pildile, olnud debatilaua taga rohkem kui kunagi varem ja teinud seda kui võrdne võrdsega üle Eesti. Nii ohtralt kohtumisi ja aega otse, silmast-silma selgitada ning kaitsta oma vaateid, pole meil ilmselt kunagi olnudki kui sel korral. Meie täname!
Saime valdavalt kõvasti kiita, meie kandidaadid said kogemust ja end proovile panna, laiemalt tutvustada. Saime võrrelda end teistega, parandada oma sõnastusi, mõelda selgemaks oma mõtteid. See oli väga oluline töövõit nii erakonna kui meie toetajate jaoks ja see tasus pingutamist, sest ladusime uut vundamenti, millele rajada tormikindlad müürid.
Mis selleks teha oli vaja?
Seista kõigest Eesti inimeste võrdse valimisõiguse eest, mis ei sõltuks suurest rahast ja varanduslikust sensusest. Me saime Riigikohtus vahevõidu kõigi Eesti inimeste nimel ja sukeldusime alles pärast seda, suure hilinemisega, valimisvõitlusesse. Täisnimekirjaga! Tõsiste seisukohtade ja läbimõeldud programmiga.
Mida me selles olukorras teha ei saanud? Pööraselt kulutada ja osta tagasi aega, mis läks kaduma varastatud stardi tõttu See vahe laristajatega kujuneb ilmselt 300-400 kordseks
Mida me edasi teeme?
Rohelised erakonnana teevad oma kodutööd organisatsiooni arendamisel, et jõuda päriselt igasse Eesti otsa ja südamesse.
Töötame edasi oma programmiliste seisukohtade ja päriseluga hästi seostatud poliitikate sisustamisega. Kutsume endale appi värskete ideedega inimesi ning kogume toetust ja toetajaid.
Teravdame fookust: meil on jätkuvalt 3 selget sihti (prioriteete ei saa olla palju) – luua side nn roheliste teemade, sotsiaalse toimetuleku ja võrdsete võimaluste vahel, seista Eesti majanduse jätkusuutliku arendamise eest ning säästa meie inimeste ja elu kaitseks loodust ning elukeskkonda. Tegelikult need ongi kõik omavahel olemuslikult seotud, väärtuspõhised valikud, milles oleme ainsad, kes nendest sisuliselt ka aru saavad ning kaitsta suudavad.
Selleks on vaja lõpetada raiskamine, lagastamine ja Tallinna kasuks kiiva olev regionaalpoliitiline doping. Vaja on õppida ka Euroopa Rohelise kokkuleppe eesmärke ja mõju seostama tegeliku elu ja vaene olemise põhjustega. Jah, mida kauem me lükkame edasi “loodusest hoolimist”, seda vaesemaks ja haigemaks me siin Eestis jääme.
Inimesed ei ole vaesed mitte looduse- ja keskkonnahoiu pärast, vaid põhjusel, et nendest ei hoolita piisavalt, neid kasutatakse raiskavalt ja rumalalt.
Ka sõda Ukrainas ei saa lõppeda lihtsalt Ukraina võidu, vaid Venemaa kaotusega. See on osa eksistentsiaalsest väljakutsest lisaks keskkonnaalastele. Taas – me teame veel mitut julgeoleku kihti peale mürskude laos, ilma milleta ei pea me vastu – need on energia-, toidu-, puhta vee olemasolu ja sotsiaalne toimetulek ehk sisejulgeolek.
Noori inimesi ei aita päranduseks saadud punnis pangakonto kui elukeskkond ja loodus on pöördumatult lagastatud.
Mida me ootame Eesti Parlamendilt?
Valitsuse vahetust, asendustegevuste lõpetamist ja tegelikku omavahelist koostööd, mis on vajalik muutuste läbiviimiseks.
Viimane aasta on paraku näidanud, et koostööd, mis meid rasketel aegadel kannaks, pole. Ühiseid sihte ega jagatud väärtusi, samuti mitte.
Et taas toimub kõik see, mis Eesti poliitikas alati on olnud – silotornid, ahnitsemine, sponsorite huvide kildkondlik teenindamine, üldiste avalike huvide ja vajaduste ignoreerimine ning tohutu aja, raha ja võimaluste raiskamine.
Mida me ootame Euroopa Parlamendilt?
Euroopa stagnatsiooni lõpetamist. Elukeskkonna – inimeste ja tervise, loodushoiu ja muu eluks vajaliku oskuslikku seostamist innovatsiooni, tehnoloogiate arengu ning avalike teenuste kättesaadavusega. Peamiselt ootame säästlikke, kestlike poliitikate kompromissitut rakendamist! Lõpetuseks veel ka bürokraatia kokku tõmbamist.
Peame hoidma sihti ja tempot, sest keskkond ja kliima meie järgi ei oota! Kõike mida saab, ei tohi teha. Ja kõike mida peab tegema, tuleb teha kiiresti, julgedes otsustada!
Evelyn Sepp
Erakond Eestimaa Rohelised kaasjuht