Majanduslik ebavõrdsus kui selline ei ole iseenesest tingimata paha, paha on ebavõrdsus võimalustes ning paha on vaesus. Ja mine ning proovi seletada miinimumpalka teenivale pereisale või -emale, et Eestil läheb väga hästi ja Eestis on elu väga hea. Seda pole võimalik teha, sest see lihtsalt ei ole nii. Eestlaste massiline väljaränne ning välismaalt parema elujärje otsimine on küll kurb, aga absoluutselt mõistetav ning tänases olukorras paratamatu.
Meie «vasakpoolsed» saavad sellest aru. Seetõttu on mul ühest küljest hea meel, et on astutud samme, et väiksema sissetulekuga inimestele jääks kätte rohkem raha. Ainult et ka selline lähenemine ei tööta ega saagi tänapäeval enam töötada. Me kõik oleme kuulnud ettevõtjate kriitikat praeguse valitsuse tegevuse suhtes, mis komplitseerib ettevõtluskeskkonda ning pidurdab selle arengut. Ja see kriitika on absoluutselt õigustatud, sest just eraettevõtlus on see, mis tekitab enamiku töökohtadest, loob majanduskasvu ja jätkusuutlikkuse ning tagab Eesti konkurentsivõimelisuse rahvusvahelisel areenil.
Lisaks, kuid kindlasti mitte väheolulisema argumendina, on selge, et vasakpoolne majandussüsteem ja selle käigushoidmiseks rakendatav sotsiaalkaitsesüsteemi masinavärk lihtsalt ei ole 21. sajandil enam jätkusuutlik. Sellest saavad üha enam aru ka traditsioonilised vasakpoolsed riigid ehk Põhjamaad, millesarnaseks ka Eesti (sõltuvalt loomulikult kontekstist, elatustaseme suhtes aga kahtlemata) saada püüab.
Ei parem- ega vasakpoolne majanduspoliitika pole tänapäeval (enam) toimivad.
Jah, paberil töötavad mõlemad, reaalsus aga näitab vastupidist. Muidugi on lihtne eelmise sajandi majandusõpikutes näpuga järge ajada, et teisi oma argumentide õigsuses veenda üritada, kuid eelmise sajandi põhimõtted 21. sajandil lihtsalt enam ei kehti. Sellega ei tule mitte ainult leppida, vaid seda tuleb tervitada, sest just progress ongi inimkonna edasiviivaks jõuks. Aga ei Hanno Pevkur, Jüri Ratas ega Jevgeni Ossinovski paraku ei mõista, kuhu maailm tänu tehnoloogilisele revolutsioonile praegu liigub.
Kui keegi on üldse lähituleviku osas pisutki pädev ennustama, siis inimesed, kes reaalselt praegu piire nihutavad, nagu Elon Musk, Mark Zuckerberg, Bill Gates jpt. Ning nad kõik, aga ka paljud teised, näiteks juba tükk aega tagasi manalateele läinud parempoolsete ebajubal Milton Friedman, korrutavad kui ühest suust: ainus võimalik lahendus meie ees olevatele täiesti uutele väljakutsetele on kodanikupalk.Iga uus asi hirmutab inimesi ja vajab selgitust, mõistetav.
Mis see kodanikupalk siis õigupoolest on? Kodanikupalk on igakuine tingimusteta rahamakse kõikidele (täisealistele) inimestele. Ei ole oluline, kas inimene on töötu, teenib 500, 5000 või 50 000 eurot kuus, riik maksab võrdse summa kõikidele inimestele. Mis selle eesmärk on? Eesmärk on see, et ükskõik, mis ühe indiviidi elus ka majanduslikult ei juhtuks (ning ettearvamatuste eest pole me keegi kaitstud), tagab kodanikupalk nii-öelda turvavõrgu, mille abil ei ole võimalik kukkuda ning mis garanteerib, et elementaarsed vajadused, näiteks toit, eluase ning ligipääs meditsiinile, oleksid igal juhul kaetud.