Teises “Valimisstuudios” rääkisid Euroopa Parlamendi valimistel kandideerivate erakondade poliitikud Euroopa majanduse konkurentsivõimest, energeetikast ja rohepöördest.

Stuudios väitlesid Lauri Laats (Keskerakond), Liisa-Ly Pakosta (Eesti 200), Rasmus Lahtvee (Rohelised), Riina Sikkut (SDE), Rain Epler (EKRE), Annela Anger-Kraavi (Parempoolsed), Yoko Alender (Reformierakond) ja Jüri Ratas (Isamaa). Saatejuhid Liisu Lass ja Andres Kuusk.

Kas toetate rohepöörde kiiret elluviimist?

“Rohelised räägivad roheleppest, kus me ei jäta kedagi maha – ei inimest ega ettevõtjaid,” sõnas Lahtvee. “Eesti majandus langeb, sest meil on tegemata otsused. Halenaljakas on kuulata süüdistusi roheliste suunal. Eestis süüdistatakse rohelisi kümnes surmapatus, aga kes on teinud seniseid otsuseid – teised erakonnad,” rääkis Lahtvee.

Kas põlevkivi kaevandamisega tuleks jätkata?

Lahtvee on seisukohal, et energiavõrk tuleb ehitada targaks. “Taani kulutab võrreldes Eestiga ühe euro teenimiseks seitse korda vähem energiat, see on just selle pärast, et meil on põlevkivienergia. Dotatsioonid tuleb ära kaotada, aga samuti fossiilsetelt kütustelt tuleb need ära kaotada – siis näeme päris hinda, mida selle eest tuleb maksta.

“Investeeringuid tuleb teha, just võrgukindluse jaoks, et ka inimestel kaugemates maanurkades oleks elektrivarustatus tagatud ja roheleppe järgi energiaarendus aitab seda teha,” selgitas Lahtvee.

Kas Euroopa majanduse konkurentsivõime tõstmine on realistlik?

Lahtvee tõi välja säästva majandusmudeli. Ta lausus, et tuleb lõpetada raiskamine ressursside ja bürokraatia osas. Ta rääkis, et isegi kui Eesti ettevõtja tuleb hea tootega turule, peab ta igas riigis läbima aeganõudva sertifitseerimisprotsessi.

14.05.2024, ERR
Mari Peegel, Valner Väino

“Valimisstuudio”: EL-i majanduse konkurentsivõime, energeetika ja rohelepe