Veel kaks päeva enne eriolukorra välja kuulutamist koputasime valitsuse ja rahandusministri südamele, et on ebaeetiline ja vastutustundetu kulutada maksumaksja raha ülisuure kaotusriskiga reostavatesse projektidesse, mille all pidasime silmas just põlevkiviõlitehast, aga näiteid on kahjuks veel. Täpselt sama on rääkinud ka kõik vastutustundlikud teadlased. Nüüd, eriolukorra varjus, otsustas valitsus 280 miljonit eurot tervise- ja majanduskriisi kiuste ikkagi ära põletada. Teadlaste jutt oli aga valitsusele jälle nagu hane selga vesi…
Keskkonnaorgaanisatsioonid ja teadlased reageerisid eile valitsuse otsusele kiirelt ja valulikult, seda õigustatult. Tegu on rumala ja lühinägeliku otsusega, mis teenib vaid ühe erakonna poliitilisi huve ja ei ole praeguses kriisiolukorras laiema üldsusele mõistetav.
Taastuvenergia ettevõtjad tegid 23. märtsil valitsusele ettepaneku Ida-Virumaa küsimuses liikuda edasi konstruktiivselt ja kõigi, nii seal praegu elavate, aga ka kogu planeedi tulevaste põlvedega arvestavalt kliimaneutraalsema Eesti suunas ja seda päriselt, mitte ainult sõnades nagu eilses valitsuskommunikatsioonis näha võis. See, et maailma õlivajadus suureneda võiks, on täpselt samasugune valekalkulatsioon nagu olid Utah-i ja Jordaania tehased. Nagu oli ja on Auvere. Kui mitu korda saab eesti riik ühe reha otsa astuda? Tundub, et üsna mitu. Aga kriisi ajal?
Izmailova: “Meie rahva ja riigi huvisid silmas pidades soovitan tungivalt valitsusel aeg siiski maha võtta, ümber mõelda ja õlitootmise toetamiseks mõeldud sajad miljonid eurod investeerida näiteks toetustesse, et iga kodanik saaks endale taastuvenergiat toota. Mäletame ju hästi kui sooja vastuvõtu osaliseks sai elektriautode ostutoetus. Sama summa võib suunata ka taastuvenergia abil veest vesiniku tootmisesse, sest sisendid – vesi ning tuul ja päike – on tasuta saadaval. Eesti vajab Roheliste hinnangul kiiret üleminekut taastuvenergiale ja vesinikupõhisele majandusele, et pakkuda hästi tasustatud töökohti, mis toetavad riigi majandust, mitte ei kurna seda.”
“Eesti peab kiirelt eemalduma igasugusest fossiilenergiasõltuvusest ja tagama olukorra, kus väiksemate kogukuludega toodangust saadud kasum jääb Eestisse,” märkis Roheliste volikogu esimees Aleksander Laane. “Õli tootmine ja põletamine tekitab lõpuks isegi rohkem saastet kui põlevkivi otsepõletamine.”