Rohelised toetavad toidu käibemaksu alandamist

Pressiteade 19.09. 2019

Eestimaa Rohelised toetavad jaekaupluste ettepanekut vähendada toidukaupade käibemaksu, kuid lisavad, et riiklikult tohiks soodustada vaid neid tooteid, mis ei mürgita inimorganismi ja keskkonda.

Roheliste esinaine Züleyxa Izmailova: “On tervitatav, et jaekauplejad haarasid peaministrit sõnast ja tõstatasid käibemaksu erisuste temaatika. Oleme kindlasti selle poolt, et keskkonnasõbralik toodang jõuaks suurema hulga inimesteni, kes tervisele ja loodusele turvalisema toote praegu kallima hinna tõttu kahjuks ostmata jätavad. Käibemaksu soodustuse peaksid lisaks mahedalt toodetud toiduainetele saama ka ökoloogiliselt toodetud esmatarbekaubad nagu hügieenisidemed ja mähkmed. Lihatoodete ja pestitsiididega kasvatatud toorainele ei tohiks kliimameetmetest lähtuvalt soodustusi teha.”

Volikogu esimees Aleksander Laane: “Käibemaksu soodustus tervisele kasulikele toiduainetele ja ohututele kaupadele aitaks vähendada ka riigi ravikulutusi. Eesti kulutab otse ja kaude 320 miljonit eurot, 1,5% SKTst ja 239 eurot inimese kohta aastas selleks, et ravida inimese hormoonsüsteemi häirivate ainete tõttu tekkinud kasvajaid ja muid raskeid haigusi. Soovitame valitsusel lähtuda Roheliste programmis toodud lahendusest, kus käibemaksu alandatakse vaid mahetoodangule. See annab topelthea tulemuse Eesti inimeste rahakotis ja tervises ning soodustab maheettevõtlust, millel on ka suur ekspordipotentsiaal.”

Eestimaa Rohelised pressikeskus press@rohelised-ee.vserver.zonevs.eu
Aleksander Laane aleksander.laane@gmail.com
Züleyxa Izmailova izmailova@rohelised-ee.vserver.zonevs.eu

Lisainfo: Mahetootmise võimaluste realiseerimine ja toidujulgeoleku tagamine eeldab ka teadus- ja arendustööd mahepõllunduse vallas, sh meristeempaljunduse taaselustamist, vanade sortide kultiveerimist ja säilitamist, seemnejulgeoleku tagamist ja -monopolide vältimist, mineraalväetiste vajaduse vähendamist, taimehaiguste- ja kahjuritõrjes bioloogiliste meetodite eelistamist, üleminekut otsekülvile, täppisväetamisele, mulla elurikkust, toitainete sisaldust ja süsihappegaasi sidumise võimet oluliselt parandavatele tehnoloogiatele ning mineraalväetiste asendamisele orgaanilist päritolu väetistega.

Vt ka https://vana.rohelised.ee/valimisprogramm-2019/ , Põllumajanduse osa.