Rohelised on otsustanud pöörduda riigikohtu poole, sest nende hinnangul on Euroopa Parlamenti kandideerimiseks vajalik kautsjon liiga kõrge.

Roheliste erakond pidas täna pärastlõunal Tammsaare pargis pressikonverentsi, kus tutvustati oma europarlamendi programmi ning põhjendati otsusust pöörduda riigikohtusse. Nimelt esitas erakond europarlamendi valimistele registreerimiseks täisnimekirja ehk üheksa kandidaati, kuid kuna nad polnud piisavalt kautsjoni maksnud, registreeriti neist ainult kaks. Seekordsetel valimistel on kautsjon ühe kandidaadi eest 4100 eurot.

Erakonna esimees ja –number Evelyn Sepp ütles Delfile, et riigikohtusse pöörduti, et kaitsta valimisõigust. „See ei ole küsimus selles, kellel on kautsjonit või kellel ei ole kautsjonit. See on lihtsalt ebamõistlikult kallis, see on kunstlikult loodud piirang, see ei täida oma eesmärki. Seaduses ei ole n-ö valikuvõimalust, ei ole kaalumisvõimalust ja see on reaalse majandusliku sensuse kehtestamine,“ põhjendas ta.

Sepp ütles, et ta ei tahaks pöörata tähelepanu sellele, miks õnnestus kokku saada kautsjon ainult kahe kandidaadi jaoks. „Ma juhin tähelepanu ainult paarile asjaolule. Me kogume oma liikmemaksu oluliselt suuremalt hulgalt oma liikmetelt kui keskmine Eesti parlamendierakond. See on päris oluline märkus. Teine on see, et looduskaitsjad, keskkonnakaitsjad ei ole kindlasti täna see ühiskonnagrupp, kes saaks kiidelda nelja, viie, kuue, kümnekordse keskmise palgase sissetulekuga,“ nentis ta.

Sepa hinnangul võiks üks põhjus, miks Roheliste reiting on väga kaua madal olnud, seisneda avalikule tähelepanule kui ressursile juurdepääsus. „Nendel valimistel me keskendume siiski nii-öelda tulevikule.“

02.05.2024, Delfi.ee
Berta Gortfelder, Andres Putting
VIDEO ja FOTOD | Rohelised pöörduvad europarlamendi valimiskautsjoni osas riigikohtusse. Sepp: see on kunstlikult loodud piirang